Собачий сказ. Як вберегтися?

Сказ або водобоязнь – це гостре вірусне захворювання, яке виникає у людини або собаки (або інших ссавців), які мали контакт із зараженою твариною. Симптоми сказу в собак є специфічними.

1.jpg

Сказ або водобоязнь – це гостре вірусне захворювання, яке виникає у людини або собаки (або інших ссавців), які мали контакт із зараженою твариною. Симптоми сказу в собак є специфічними.Через хворобу уражається нервова система, виникає гіпер збудливість, боязнь води, параліч дихальної мускулатури, параліч м’язів кінцівок та судоми. Сказ у собак завжди завершується летально, тому варто знати перші ознаки цього небезпечного захворювання.В наш час, сказ у собак дуже поширений. А у тих місцях, де є поширений сказ серед тварин, люди піддаються великому ризику. Як правило розповсюджують сказ безпритульні, бродячі собаки. А вони в свою чергу заражуються від скажених диких тварин, дуже часто від лисиць.
Інкубаційний період, тобто, без виражених ознак захворювання у собак триває до 3-6 тижнів. У щенят він може тривати від 5 до 7 днів. Але бувають і такі випадки, коли собака може бути в стані інкубаційного періоду рік і більше часу.ЯК РОЗПІЗНАТИ СИМПТОМИ СКАЗУ У СОБАК?Першими симптомами, які свідчитимуть про сказ будуть: Собака стає агресивним, втікає подалі від людей, не хоче виконувати навіть найпростіші команди, сидить в темних місцях, не їсть, не може пити. Собака починає безпричинно вити, гавкати стає лякливим, може заковтувати різні неїстівні предмети.
Місце укусу в собаки постійно свербить і він його зализує і треться ним об стіни та інші предмети. ДУЖЕ ВАЖЛИВИМ симптомом сказу є спазм глоткових м’язів та вона не може проковтнути воду. У хворої собаки постійно тече слина з морди, поступово вона хрипне. З часом коли собака виснажується, вона стає менш агресивною, апатія і не цікавість до всього, що відбувається навколо свідчать про прогресування захворювання.
Через деякий час собака втрачає голос, вона сильно худне, майже не рухається. Нижня челюсть відвисає. Слина тече без перестанку, язик вивалюється і звисає. М’язи в стані постійних судом. Собака не може рухатися, її трясе і смикає. В кінцевій стадії розвитку хвороби розвивається параліч дихальних м’язів та серця і собака помирає.
Хвороба може тривати від 3 до 11 днів.Існують також атипові форми розвитку сказу. Саме вони і є НАДЗВИЧАЙНО НЕБЕЗПЕЧНИМИ.
Хвора собака на початку захворювання ніяк себе не проявляє, вона ласкава і лиже господаря. А так як вірус сказу знаходиться у слині собаки, то хвороба може передатися людині і без укусу, просто через слину, яка попала на шкіру. Через 2-3 дні собака стає неспокійною і наростають симптоми спазму м’язів. Собака помирає дуже швидко, через 1-2 дні
Якщо є підозра на сказ, необхідно звернутися до ветеринара та взяти собаку під нагляд до 10 днів. Якщо за цей час діагноз не підтвердиться то собака – здоровий. Якщо ж симптоми підтверджуються, то собаку доведеться усипити, бо сказ на жаль не виліковний.ЯК СОБАКА МОЖЕ ЗАРАЗИТИСЯ?Заразитися можна через: кров, слину та біологічні рідини. Сказ НЕ передається через їжу, також собака не заразиться, якщо щось понюхає. Якщо собака має прививку проти сказу, то шанси захворіти значно падають. До людини сказ може перейти через укус або через лизання шкіри хворою собакою.ПРОФІЛАКТИКА СКАЗУ В СОБАК
Основним методом боротьби зі сказом у собак це- профілактичне щеплення, яке можна зробити у ветеринарному кабінеті. Дана прививка є обов’язковою для щенят і повинна повторюватися щороку для дорослих собак. Та навіть вакцинована собака може захворіти. Вакцина дає гарантію на 96-98%. Тому важливо стежити за своєю собакою, не відпускати її бігати без нагляду. Не дозволяти контактувати із візуально хворими на вигляд собаками.ПРОЯВИ СКАЗУ В ЛЮДИНИ
У людини симптоматика виглядає дуже схоже. Розвивається світлобоязнь та водобоязнь. Будь який шум чи звук звучить дуже голосно. Розвивається параліч м’язів, судоми спазм гортані. Хворі стають неспокійними, постійно крутяться і не можуть сидіти на місці. У людей сказ також спричиняє високий відсоток летальності.ЩО РОБИТИ ЯКЩО ВКУСИЛА СКАЖЕНА СОБАКА?Для початку промийте місце укусу протічною водою, можна з милом при його наявності. Обробіть місце укусу антисептиком і чимшвидше звертайтеся в травмпункт. ВАЖЛИВА КОЖНА ХВИЛИНА. Спеціальне лікування полягає у введенні спеціальних сироваток.